Gümüş Üye Mekan Kapalı Açılış Saati: 08:00

Mahkeme Fırını YOL TARİFİ AL

BURSA - Osmangazi
(0 yorum) - (51 beğeni)
Beğen

Şehir Değiştir

şehir seçin

Hangi şehrin mekanlarına göz atmak istiyorsanız aşağıdaki listeden şehir seçebilirsiniz.

Mahkeme Fırını Hakkında

Bu hikaye 1892 de Ali ve Mehmet dayıların 93 muhacırı olarak gelişleri ve altıparmak Selimiye Mahallesinde ilk fırınımızı açmalarıyla başlamaktadır.1894-95 yıllarında öğreten caddesi erkek lisesinin karşısında, ticaret lisesinin batı tarafında bir fırında devam eder.​Bu arada Balkan Harbi başlar ve iki dayı askere gider.İkisi birden şehit düşerler ve birinci kuşak burada sona erer. İkinci kuşak İsmail hakkı dayı 1903 yılında doğmuş 10 yaşından itibaren Alnoyacılar fırınında Rum Harran ustanın çıraklığını yapar. Harran usta o dönemde mesleğinin zirvesinde olan bir usta. Dayımız bu ustadan mesleğin bütün inceliklerini öğrenir ve Harran usta ayarında bir usta olur.

1922 yılında Harran usta Yunanistan’a kaçıyor. Cumhuriyetin ilanından sonra dayımız ilk işyerini İzmir Tilkilik de açıyor ve dayıların miras olarak bıraktıkları mesleği bir süre İzmir’de devam ettiriyor. Daha sonra Bursa’ya dönerek Gemlik’te bir fırın açıyor.1932 ‘de askere gidiyor. Askerden döndükten sonra ikinci dünya savaşı başlıyor. Seferberlik ilan edildiği için unlu mamuller imali ve satışı yasaklanıyor. Mesleğini bir süre icra edemiyor.

​ 1943-1944 Yılları Harp bitiyor, yasaklar kalkıyor ve dayımız Mahkeme fırınını bugünkü yerine açıyor. Burada bir marka olmaya başlıyoruz Mahkeme fırını ismi aranan bir marka oluyor. Hala aynı yerde faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

Dayımızın yaşlanması üzerine 3. Kuşak olarak 1932 doğumlu Mehmet kırpaçlar işletmeyi devir alıyor. Mehmet kırpaçlar 1961 yılından 2004 yılına kadar aralıksız 43 yıl devam ettiriyor. İstikrarlı itina ile hazırladığı kurabiyelerinin ünü Bursa sınırlarını aşıyor. Sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler Mehmet kırpaçları ve firmamızı plaketler ve brövelerle ödüllendiriyorlar.

2004 yılı sonunda yine ailenin bir ferdi Alaaddin KUZENCİK’e devir oluyor.4.kuşak olarak görevi devir alan Alaaddin KUZENCİK 1962 doğumlu İşgal yıllarında Albay hacıar fırınında çalışan Rum Harran ustanın çıraklarından İbrahim ustanın torunudur. Fırıncılık mesleğini Mehmet Kırpaçlar gibi eskiden beri sürdüren Kemal KUZENCİK’in oğludur.

1979 yılında üniversite eğitimini yarım bırakıp Gemlik Küçük Kumla ’da unlu mamuller Çınarlı fırın adı altında işletme kuruyor. Burada müşterilerinin itibarını kazanıyor. Bu fırın hala aynı yerde faaliyet göstermektedir. Mehmet Kırpaçların yaşlanmasından dolayı kendi firması Çınarlı fırın yanında Mahkeme fırınını devir alarak bu misyon ve itibarı sülalenin bir ferdi olarak devam ettirmektedir.

Mekan Özellikleri

 • Meşhur
 • Otopark
 • Açık Alan - Sigara
 • Alkolsüz

Mekan Mutfakları

 • Kahvaltı

Mekandaki Ambiyanslar

 • Akşam Yemeği
 • Öğle Yemeği

Mekanın Menüsü

Mekanın Kategorileri

Mahkeme Fırını Resim Galerisi

Mahkeme Fırını Hakkındaki Yorumlar

Henüz bu mekan için yorum yapılmamış, ilk siz yorum yazmak isterseniz lütfen üye girişi yapınız.

Sende Mahkeme Fırını Hakkındaki Yorumunu Yaz

Mahkeme Fırını hakkındaki yorumlarınızı yazmak için lütfen üye girişi yapınız.

Çalışma Saatleri :

Mekan Kapalı - Açılış Saati: 08:00
 • Pazartesi 08:00 - 20:00
 • Salı 08:00 - 20:00
 • Çarşamba 08:00 - 20:00
 • Perşembe 08:00 - 20:00
 • Cuma 08:00 - 20:00
 • Cumartesi 08:00 - 20:00
 • Pazar 08:00 - 20:00

@digimekan Instagram :

Konuma Yakın Diğer Mekanlar :

Mekanınızı tanıtmak mı istiyorsunuz?

Hemen şimdi sisteme kayıt olarak ilk adımı atın...